PRAHA - VÍDEŇ ZELENÁ STEZKA

Greenway Praha-Vídeň je cyklistická a pěší trasa mezi Prahou Vídní. Na kole či pěšky můžete poznat krok za krokem unikátní krajinu a její historii včetně památek světového dědictví UNESCO, architekturu i přírodu v jedinečném spojení. Objevte s námi historická města vesničky, navštivte romantické hrady, středověké kláštery, zakuste atmosféru starých židovských hřbitovů, vyzkoušejte tradiční řemesla v některé ze starých dílen či vychutnejte dobré moravské víno ve vinných sklepích.

Na všech směrových a informačních tabulích je znázorněno logo Moravských vinařských stezekBarva loga určuje, na které z jedenácti vinařských stezek se nacházíte. V každé obci na vinařských stezkách lze nalézt informační panel s mapou tras v dané vinařské oblasti.

Trasa spojuje dvě středoevropské metropole Prahu a Vídeň. Trasa vznikla díky snaze občanského sdružení Greenways – Zelené stezky. Moravské vinařské stezky tvoří síť jedenácti tras o celkové délce 1200 kilometrů. Páteřní trasou je Moravská vinná stezka protínající jižní Moravu od Uherského Hradiště až ke Znojmu, která měří 300 kilometrů a provede vás krajem památek a vína. Každá z 10 vinařských oblastí má svůj vlastní okruh vinařských stezek. Nabízí se vám tak možnost výběru z jednodenních i vícedenních výletů za poznáním folklóru, vína a památek. Poznáte víno a vinařství v autentickém prostředí sklepa a sklepních uliček, které tvoří svébytný krajinný ráz a jsou ukázkou lidové architektury jižní Moravy. Vinařské stezky jsou nejen cestou za poznáním jižní Moravy, ale také putování za vínem a lidmi, pro které je pěstování révy vinné údělem i celoživotní zálibou.
Po vinných sklípcích můžete zhlédnout mikulovské náměstí a přes hraniční přechod ve Valticích se octnete v Rakousku. Pokračujete po rakouské cyklostezce Weinviertelweg ze které se napojíte na Leiserbergweg do Ernstbrunnu, potom se touto stezkou dostanete kopcovitým terénem do Stockerau. Volně navážete na Dunajskou stezku, která Vás dovede po obou březích Dunaje do Vídně.