O nás

Rádi bychom Vám představili naše rodinné vinařství. Náš rodinný sklípek se nachází ve vinařské obci Šatov – Znojemská podoblast.

Láska nejenom k degustaci vín, sommeliérství, ale i technologii výroby u mě začala již při studiích v Anglii, kde jsem studoval v Manchesteru obor Business finance a marketing na University of Bolton. Tím, abych mohl studovat vysokou školu, ale z finančních důvodů i zaměstnání na plný úvazek, jediné možné zaměstnání, které se dá vykonávat po večerech a víkendech byla restaurace. A právě po čase jsem se propracoval až do nejprestižnějších italských a francouzských restaurací v okolí Manchesteru, kde začala moje vášeň pro víno. Tím, že jsme nabízeli opravdu kvalitní a drahá světová vína, musel jsem projít sommeliérstvím a složit patřičné zkoušky včetně „blind tasting“ (poznávání vína poslepu). Po návratu do České republiky jsem ještě prodělal sommeliérské kurzy zakončené zkouškami pod vedením pana Kopečka a Nazarčuka ve Vinařské akademii ve Valticích.

Výroba vína začala, jak už to tak bývá, v relativně malém množství, které stačilo pro naše ubytované hosty v penzionu. Objem vyráběného vína však každoročně stoupal, společně s kvalitou. Vína vyrábíme metodou řízeného kvašení, což je technologický postup výroby aromatických a v chuti harmonických vín. Tato vína se potom vyznačují čistou chutí a vůní s jemnějším a výraznějším odrůdovým charakterem. Již po pár letech jsme získali hezká ocenění vítězů v odrůdě nebo každoročně zlaté medaile na místních výstavách. Snažíme se tedy tento trend zachovat. Naši hosté si mohou vychutnat vína a užít si atmosféru rodinného nekomerčního vinařství.

V roce 2018 jsme začali kopat nový sklep. Tím, že jsme si pozvali psychotronika s virgulí, který nám prozradil, že se nám na pozemku skrývá starý kamenný sklep o kterém nikdo 4 generace nevěděl, rozhodli jsme se ho najít a propojit ho se starým sklepem. Po dlouhé a náročné práci Vám nyní můžeme nabídnout degustaci ve sklepě, který jsme dokončili na jaře 2019. Tento sklep má kapacitu až 40 osob, je přístupný z parkoviště v našem uzavřeném areálu a je ideální pro degustaci vín i pro vetší skupiny s živou hudbou (cimbálka, harmonikář, …).

Patron vín úzce spjat s naším jménem

Příjmení Lorenc pochází z latinského jména Laurentius (t.j. Vavřinec nebo Laurent). Vinaři odjakživa uctívali jako své patrony světce. V českých a moravských krajích byli a jsou uctíváni například svatý Urban nebo Vavřinec. Svatý Laurent (Vavřinec) je vzýván za úrodu vinných hroznů. Světec bývá znázorňován jako mladý jáhen s roštem a knihou, často také s váčkem s penězi nebo chlebem. Díky našemu příjmení jsme tedy hrdě pojmenovali vinařství na Laurent Šatov.

O Šatovu

Šatov je bezpochyby centrem vinařství ve znojemské oblasti. Sídlí zde největší a nejznámější producent vín na Znojemsku, společnost Znovín Znojmo, a.s., která díky zaměření na výrobu kvalitních vín proslavila české vinařství v světě. Kvalitu vína ze Znovínu ocenila i britská královna Alžběta II.: „Milovníků dobrého vína u nás v poslední době přibývá stále rychleji. Berou útokem vinotéky a shánějí se po dobře vyzrálých vínech z jižních zemí. Někdy ale při onom hektickém hledání mohou přehlédnout lahůdky, které vyrostly pod naším moravským sluncem.
Labužník nejlépe ocení kvalitu vína, když se seznámí s místem, kde vyrostlo. Zážitky z chuti a vůně se pak mísí také se vzpomínkami na příjemně strávené chvíle. Jedním z nejkrásnějších míst, kde na sebe může nechat působit kouzlo okamžiku, je starobylá vinice Šobes ve znojemské vinařské oblasti. Vinné révě se tu dařilo odedávna, doklady o šobeském vinohradu jsou už ze středověku. V průběhu staletí získalo víno vypěstované ve stovkách teras na svahu vinné hory takový věhlas, že si našlo cestu do nejlepších vídeňských restaurací, a dokonce až na císařskou tabuli. Královští hosté ostatně oceňují jeho kvality dodnes. Šobeské víno je dokonce zodpovědné za porušení královského protokolu. Když byla v roce 1996 na návštěvě České republiky britská královna Alžběta II., zachutnal jí tento zlatý mok natolik, že si nechala ze stejné láhve dolít podruhé. A to je proti zvyklostem při stolování u královského stolu. Tím poctěným vínem bylo Rulandské šedé, ročník 1993. (Právo, 09.11.2004 – Michael Fokt)“